Firma PHU Świat Okien powstała w 2006 r.
Jej właścicielem jest Pan Jacek Biś, który doświadczenie w firmach produkujących i sprzedających oknach posiada od 1999 r. Od rozpoczęcia swojej działalności, firma chce wyróżniać się na rynku wysoką jakością towarów i usług, które oferowane są w adekwatnej cenie.
Przedsiębiorstwo od samego początku związane jest fabryką VETREX, która oferuje okna i drzwi w klasie PREMIUM, a jej produkty są w pierwszej 3 rankingu ogólnopolskiego Pro Quality portalu Oknotest.
Ponadto firma współpracuje z innymi producentami okien m.in. KNS, Monolit.
Zdając sobie sprawę ,że dla klienta ważna dziś jest kompleksowość usług, poszerzyliśmy swoją ofertę o: stolarkę aluminiową , drzwi wejściowe GERDA, bramy garażowe WIŚNIOWSKI, rolety zewnętrzne firmy PORTOS, parapety zewnętrzne i wewnętrzne oraz plisy, roletki i żaluzje materiałowe chroniące pomieszczenia przed słońcem.
Oczywiście wszystkie produkty oferowane są z usługa montażową, którą wykonują fachowcy z wieloletnim doświadczeniem.
Dobre okna. Wybór na lata
Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia naszego domu są okna. Wśród podstawowych elementów, na które należy zwrócić uwagę, jest jakość i klasa okien, rodzaj szyby oraz właściwości izolacyjne. O tych kwestiach rozmawiamy z Jackiem Bisiem, właścicielem firmy Świat Okien w Częstochowie.
Jakie standardy obowiązują przy wyborze okien?
Przy wyborze okien kierujemy się energooszczędnością, wszystko po to, żeby jak najwięcej ciepła pozostało w pomieszczeniu co skutkuje mniejszymi rachunkami. Kolejnym standardem są profile wielokomorowe. Wybierając okna kierujmy się także bezpieczeństwem, wybierajmy okucia utrudniające włamanie – grzybki antywłamaniowe czy bezpieczne szyby. Innymi wytycznymi są: producent okien (czy jest to firma dbająca o jakość, certyfikaty, dobry park maszyn), gwarancja jaką dostajemy (odpowiedni okres gwarancji oraz serwis pogwarancyjny), trwałość materiałów (okno powinno spełniać swoje funkcje przez 25-30 lat). Standardem jest też odpowiedni montaż, najlepiej w wersji ciepłej np. montaż 3 warstwowy z foliami na zewnątrz i wewnątrz.
Czym charakteryzują się dobre okna?
Jest kilka cech, które charakteryzują dobre okna. Wyróżnić możemy m.in.: profile o grubości zewnętrznych ścianek min 2,8 mm (tzw. klasa A), stal zamknięta w ramie i stal w skrzydle o odpowiedniej grubości kilkukrotnie pozaginana, uszczelki EPDM – są odpowiednio trwałe, markowe okucia np. ROTO z elementami utrudniającymi włamanie -grzybki antywłamaniowe, klamki Sekustick – utrudniające włamanie, potrójne szyby o grubości minimum 4 mm i wyposażone w ciepłą ramkę międzyszybową oraz listwa podparapetowa z dobrą uszczelką.
Jakie funkcje muszą spełniać okna w dzisiejszych czasach?
Przede wszystkim muszą być energooszczędne, dźwiękochłonne i antywłamaniowe. Powinny być też estetycznie wykonane, często okna są ozdobą danego pomieszczenia. Muszą być łatwe w obsłudze i funkcjonalne.
We wszystkich dziedzinach są pewne trendy. Czy w stolarce okiennej również?
Obecnie bardzo dużo robi się drzwi (okien) przesuwnych w systemie bezprogowym tzw. HST. Drzwi takie można wykonać w bardzo dużych gabarytach np. 5000 x 2400. Duże przeszklenia często są nieotwierane. To jest teraz bardzo modne. Jeśli chodzi o kolory to zdecydowanie szary antracyt. Często do okien klient zakupuje również rolety pod zabudowę, które poprawiają bezpieczeństwo, polepszają parametry cieplne stolarki, chronią pomieszczenia przed nagrzaniem.
Czy klienci wiedzą czego potrzebują, czy raczej zdają się na Państwa rady?
Klienci obecnie dzielą się na bardzo dobrze poinformowanych oraz na tych mniej poinformowanych. Obie grupy potrzebują jednak wsparcia technicznego, aby optymalne rozwiązanie zastosować dla danego klienta.
Jakie rodzaje okien są dostępne na rynku?
Na rynku mamy kilka rodzajów okien: PCV, aluminiowe, drewniane, drewniano-aluminiowe, okna otwierane tradycyjnie i przesuwne.
Co wpływa na cenę okien?
Na cenę dobrych okien ma wpływ kilka czynników:
- jakość materiałów użytych do produkcji (markowe okucia , profile),
- ilość użytych materiałów np. grubsza stal,
- standardowe wyposażenie (można kupić podobne okna ale w gorszym standardzie o czym często klient nie wie np. szyba potrójna ale bez ciepłej ramki, brak zaczepów antywyważeniowych w każdym skrzydle, brak listwy podparapetowej z uszczelką),
- producent okien, który dba o produkt i klienta (odpowiedni park maszyn, kontrola jakości, certyfikaty, dbanie o dobre parametry okien wyprodukowanych, a nie tylko okien przebadanych przez laboratorium budowlane i gwarantuje sprawny serwis,
- montaż- odpowiednia jakość usługi.
Czy opłaca się wydać więcej na okna?
Z pewnością się opłaca. Dzięki dobrym oknom i odpowiedniemu montażowi przez lata mniej wydajemy na ogrzewanie, łatwo takie okna się użytkuje, są one wizytówką i ozdobą całego domu. Po za drobnymi zabiegami konserwującymi np okucia czy uszczelki nie musimy nic przy nich robić.
Niestandardowy montaż okien
Kto powiedział, że okna nie mogą być trójkątne, okrągłe a ich rozmiar naprawdę duży? W Polsce powstaje coraz więcej domów i budynków o niestandardowej architekturze, której walory podkreślają okna trójkątne, okrągłe, łukowe lub trapezowe. Jednak montaż takich okien nie jest łatwy co potwierdza Jacek Biś, właściciel firmy Świat Okien w Częstochowie.
Niestandardowe wymiary i kształty okien są coraz bardziej popularne w nowych budynkach. Jak wygląda montaż takich okien?
Coraz częściej klienci decydują się na okna o różnym kształcie i wielkości. Projektanci proponują łączenie dwóch okien pod kątem 90 stopni bez użycia łącznika. Takie łącznie „szyba do szyby” potocznie nazywane Glass Corner, pozwala na uniknięcie grubego łącznika i ramy co zwiększa estetykę okna i powierzchnię szkła.
Na czym polega trudność montażu niestandardowych okien?
Trudnością zdecydowanie jest rozmiar okna. Zwykle klienci decydują się na niestandardowe, duże wymiary ważące 200 kg. Przy takich montażach, jeśli okno znajdować się ma na piętrze używamy dźwigu HDS, który zdecydowanie ułatwia pracę na wysokości. Poza tym rozstawiane są rusztowania, aby cały montaż przebiegał sprawnie.
Na co trzeba zwracać uwagę decydując się na tego typu okna?
Trzeba mieć na uwadze, że montaż okien dużych w tym okien typu Glass Corner (szyba do szyby) zabiera nieco więcej czasu niż montaż standardowych okien. Na wstawienie ok. 15 okien o standardowych wymiarach potrzeba 2 dni roboczych, natomiast duże, ciężkie okna wydłużają czas do 4-5 dni. Wiąże się to z potrzebą użycia sprzętu, który umożliwia instalację. Trudnością może się okazać także mycie takich okien. Zwróćmy uwagę na uszkodzenia w czasie eksploatacji jakie mogą się pojawić. Wybierając okna z firmy Vetrex w systemie V90+ (wysoka energooszczędność) producent daję aż 7 lat gwarancji. W standardzie tych okien są ukryte zawiasy. Zapewniają one doskonałą szczelność – nie zgniatają uszczelek, dzięki czemu mamy pewność dobrej izolacji. Brak zawiasów na zewnątrz ułatwia utrzymanie czystości w miejscach, w których kurz najczęściej się zbiera. Wybierając duże okna o wysokości powyżej 2,5 mb często wykonujemy je w systemach aluminiowych aby poprawić ich statykę
Duże okna połączone metodą Glass Corner wpuszczają do pomieszczenia więcej światła co zdecydowanie jest zaletą. Czy jest obawa, że tym samym zwiększamy możliwość „ucieczki” tego ciepła?
Przy łączeniach szyba do szyby rezygnuje się w tym miejscu z łącznika i ramy , a więc odcinka gdzie najczęściej mogą pojawić się straty ciepła. Zewnętrzna powierzchnia pakietu szybowego firmy Vetrex wykonana jest ze szkła hartowanego, zapewniając wysoki poziom bezpieczeństwa, natomiast energooszczędne komponenty zapewniają odpowiedni komfort termiczny.
Jak radzą sobie fachowcy z Pana firmy radzą sobie z montażem okien wielkogabarytowych?
Podczas instalacji okien sięgamy po nowoczesne narzędzia oraz sprawdzone metody dopasowane do wymagań konstrukcyjnych budynku. Często przy oknach o wadze 200 kg korzystamy z dźwigu HDS. Współpracujemy z renomowaną firmą Vetrex, która oferuje okna i drzwi w systemie VEKA w klasie PREMIUM, a jej produkty są w pierwszej 3 rankingu ogólnopolskiego Pro Quality portalu Oknotest.